2

Składniki drinków

kosteczki

Mówiąc koktajl lub drink, na myśl przychodzi słowo „alkohol”, ale!! Zapominamy o całej reszcie. Składniki drinków to przecież cała gama pysznych rzeczy, które odgrywają ważną rolę: soki owocowe, owoce, syropy, cukier i napoje. Spora część przyjemności z picia i mieszania drinków wynika z ich różnorodności smaków i kolorów. 

Alkohole

Alkoholi jest bardzo dużo i oczywiście nie trzeba od razu kupować wszystkiego co mają w monopolowym. Z niewielu składników można wyczarować wiele różnych koktajli.

Dobrze wyposażony barek zawiera (wytłuszczone napoje wchodzą w skład proponowanych przeze mnie drinków – jeszcze nie nie wszystkie pojawiły się na blogu, będzie się to działo sukcesywnie):

 • alkohole wysokoprocentowe – brandy, brandy owocowe, bourbon, cointreau, drambuie, dżin, tequila, wódka, whisky, rum (jasny i ciemny), pernod
 • wytrawny i słodki wermut (czerwony i biały)
 • kolorowe likiery – np. cassis, crème di menthe i niebieskie curacao
 • likiery ziołowe oraz likiery o unikatowym smaku – amaretto, chartreuse, galliano, kűmmel
 • likiery kawowe, czekoladowe, orzechowe takie jak kahlua, malibu, Tia Maria
 • barwne syropy bezalkoholowe, np. grenadina (czerwona lub zielona)
 • piwo
 • czerwone i białe wino
 • cydr
 • wino musujące
 • szampan (na specjalne okazje)
 • napoje  – woda sodowa, lemoniada, piwo imbirowe, coca-cola.

 

Barwne syropy

Idealne do barwienia koktajli, lodu oraz do zastępowania likierów. Nie zawierają alkoholu, nadają się zatem do przygotowania napojów dla dzieci i kierowców – zachowają smak oryginału, ale są dozwoloneJ Dodaje się ich kilka kropli, gdyż są mocno skondensowane i bardzo słodkie. Seria syropów barmańskich zawiera między innymi: syrop miętowy, bananowy, kokosowy, amaretto, niebieskie curacao, czerwoną grenadinę.

Śmietana

Dodawana do niektórych koktajli i pousse-cafè. Używa się świeżej śmietanki 12%, chyba że przepis sugeruje inaczej.

Owoce

Obowiązkowo świeże cytryny i limonki (nie tyle co do wyciskania, ile do ozdoby i do użycia kilku kropli do uzyskania niepowtarzalnego charakteru koktajlu). Pamiętajmy o dokładnym umyciu skórki lub sparzeniu. Przydatne bywają też pomarańcze.

Soki owocowe

Cytryny i limonki jak wyżej. Pomarańcze i grejpfruty również warto posiadać. Można je zastąpić sokami ze sklepu. Ja używam nieprofesjonalnie soków z kartonu (oprócz kilku kropli świeżo wyciśniętych z cytryn i limonek).

Napoje do rozcieńczania

Są to: woda sodowa, lemoniada, coca-cola, piwo imbirowe, soki owocowe i cytrusowe, sok pomidorowy i żurawinowy.

Syrop

Używany do niektórych koktajli. Można go dostać w sklepie, ale łatwo przygotować go samemu. W czystym rondelku należy podgrzewać równą ilość cukru i wody do rozpuszczenia cukru. Następnie mieszankę schłodzić i przelać do butelki (lub innego naczynia). Gotowy syrup de gomme można przechowywać do 2 tygodni w lodówce.

Lód

Prawie najważniejszy składnik koktajli. Warto mieć jego duży zapas. Nie da się zrobić dobrego napoju bez lodu. Zwykle wlewa się składniki do shakera, dosypuje lodu i szybko potrząsając (10-20 sekund) chłodzi napój, na koniec przelewając do odpowiedniego szkła. Potem lód się wyrzuca, bo nie można stosować tego samego lodu do różnych koktajli, gdyż jest już za ciepły i zachowuje smak poprzedniej mieszanki.

Zatem w większości podanych koktajli nie powinno być lodu, ale u mnie jest :P Składniki zazwyczaj schładzam w lodówce, a do szkła dorzucam potłuczone kostki lodu. Nie mam kilku kilogramów lodu w zamrażalniku. Ułatwiam sobie życie, bo „budowanie” koktajli ma być takieproste.

Jest kilka metod kruszenia lodu:

 • włożyć lód do wytrzymałej torebki i uderzać o ścianę
 • wysypać na czystą ściereczkę (do naczyń), przykryć kolejną i potłuc wałkiem lub tłuczkiem (do bicia kotletów)
 • rozdrobnić mikserem

Należy pamiętać o tym, że lód należy wyjmować z lodówki w ostatnim momencie, a rozdrobniony rozpuszcza się niesamowicie szybko.

Na specjalne okazje można lód pokolorować. Służą do tego barwne likiery, barwne syropy. Pamiętajmy, ze czysty alkohol nie zamarza, więc należy go mieszać w stosunku 1/3 do 2/3 wody. Polecam niebieskie curacao, grenadinę, syrop miętowy w bardzo małych ilościach – tyle, aby było widać kolor.

Oprócz barwienia lód można uatrakcyjnić zamrażając w nim drobne owoce – jagody, żurawiny, maliny, kawałeczki cytrusów.

2 komentarze(-y) do Składniki drinków

Masz jakieś uwagi? Spodobał Ci się przepis? Wykorzystałaś (-eś) i wyszło? Napisz!

W komentarzu można używać tagów i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>